Pomoc społeczna oraz wspieranie rodziny i pieczy zastępczej – w tym Działania na rzecz osób niepełnosprawnych
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
Koordynator: Małgorzata Jaborska
Termin realizacji: 01.02.2017r.- 23.06.2017r.
Działania podjęte w ramach projektu obejmują:
- Przeprowadzenie warsztatów aktywizujących pozwalających na zdobycie umiejętności poruszanie się po rynku rolno ogrodniczym w internecie, sklepach ogrodniczych w zakresie zakupów , sprzedaży towarów rolnych, napisanie Biznes Planu .
- Przeprowadzenie warsztatach praktycznych pt. ”Pieczarkowe , mini przedsiębiorstwo” w którym to wychowankowie nauczą się sadzenia grzybni, pielęgnacji, zbioru owocników pieczarki, pakowania, opisu towaru rolnego, przechowywania, dystrybucji finalnego produktu.
- Zorganizowanie zajęć kulinarnych „ Pieczarka w roli głównej„.
Projekt ma na celu praktyczne przygotowanie podopiecznych Stowarzyszenia do wykonywania zawodu pomocnik ogrodnika, celem podjęcia w przyszłości pracy lub samozatrudnienia. Z uwagi na miejsce zamieszkania większości uczestników projektu, czyli obszar wiejski Trójwieś o wysokim stopniu bezrobocia i bezradności społecznej konieczne jest już na obecnym etapie kształcenia wskazywać młodzieży niepełnosprawnej możliwości odnalezienia się we współczesnym świecie. Obecnie uczniowie zdobywają podstawowe umiejętności na zajęciach lekcyjnych z ogrodnictwa, a poszerzenie oferty o własne mini gospodarstwo – pieczarkarnię pozwoli na lepszą aktywację zawodową, zdobycie praktycznego doświadczenia w utrzymaniu ciągłości w zarobkowaniu w trudnym dla ogrodników sezonie wegetacyjnym, jakim jest miesiąc luty – kwiecień. Uczestnicy projektu opracują biznes plan, będą wykonawcami wszystkich prac począwszy od zamówienia, zakupu grzybni, wysadzenia grzybni, utrzymania jej w odpowiednich warunkach, zbioru, paczkowania, opisu produktu i jego dystrybucji. Zajęcia obejmą grupę 20 wychowanków i będą prowadzone na terenie gospodarczym ZPSWR w Cieszynie. Nauka przez konkretną pracę w przypadku osób niepełnosprawnych jest idealnym sposobem, aby nauczyć się nowych umiejętności, koncentracji na wyznaczonych celach.
Kierując się zasadami hortikuloterapii etapy pracy projektu nabiorą symbolicznych znaczeń:
Przygotowanie podłoża to kreowanie warunków do powstania czegoś nowego i pozytywnego, snucie planów, nadzieja na przyszłość, otwarcie na nowości i zmiany.
Sadzenie to wiara w pozytywny obrót wydarzeń, inicjacja nowości, podejmowania decyzji .
Pielęgnacja uprawy wyzwala w człowieku uważność na potrzeby otoczenia , skupienie na działaniu konsekwencję, współpracę, zaradność. Zbiory to wiara we własne możliwości, skuteczność, zaufanie własnym możliwością, radość, dzielenie się z innymi .
Powyższe cechy są bazą kształtującą człowieka społecznego, konsekwentnego, otwartego na zmiany i radzącego sobie z trudnościami. Projekt będzie możliwością aby właśnie takich pełnoprawnych niepełnosprawnych przywracać społeczeństwu .