Koncerty charytatywne z cyklu „Wyśpiewajmy marzenia

 

Nasze koncerty organizowane są przez Stowarzyszenie na Rzecz Harmonijnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży „ Nasze Dzieci” oraz Zespół Placówek Szkolno- Wychowawczo- Rewalidacyjnych cyklicznie pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Cieszyna i Starosty Powiatu Cieszyńskiego.

Koncerty charytatywne z cyklu „Wyśpiewajmy marzenia” to wydarzenie, które niewątpliwie jest ogromnym wsparciem dla tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują, czyli wychowanków Zespołu Placówek Szkolno -Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie i podopiecznych Stowarzyszenia, ale również ogromnym wydarzeniem, dla wszystkich, którzy z problemem niepełnosprawności borykają się na co dzień.

Głównym celem organizacji koncertu jest pozyskanie funduszy na wyposażenie placówki w niezbędny sprzęt rehabilitacyjny, pomoce dydaktyczne, ale również przełamywanie barier społecznych w postrzeganiu niepełnosprawności, możliwość zaprezentowania osiągnięć podopiecznych ZPSWR oraz promocja tejże placówki. Nie mniej jednak koncerty charytatywne „Wyśpiewajmy marzenia” mają na celu przede wszystkim pomoc dzieciom niepełnosprawnym.

Nasze dotychczasowe koncerty i gwiazdy, które wsparły naszą inicjatywę:

 I koncert charytatywny i zespół GOLEC ORKIESTRA,

Ze środków pozyskanych w czasie koncertu zakupiono sprzęt rehabilitacyjny oraz specjalistyczne wyposażenie sali doświadczania świata (między innymi :zestawy do terapii integracji sensorycznej tablice dźwiękowe, łóżko wodne z podstawą muzyczną, profesjonalną bieżnię treningową).

II koncert charytatywny i zespół FEEL,

Ze środków pozyskanych w czasie koncertu zakupiono profesjonalny sprzęt, wyposażenie i akcesoria muzyczne do pracowni muzykoterapii. 

III koncert charytatywny i zespół ZAKOPOWER,

Ze środków pozyskanych w czasie koncertu zakupiono sprzęt rehabilitacyjny oraz specjalistyczny terapeutyczny (między innymi: zestaw do terapii integracji sensorycznej, wannę do masażu kończyn dolnych i kręgosłupa, profesjonalną bieżnię rehabilitacyjną) dokonano zakupu wyposażenia podlegającego placówce Ośrodka Rewalidacyjno- Wychowawczego w Istebnej.

IV koncert charytatywny i zespół ENEJ,

Ze środków pozyskanych w czasie koncertu wraz ze środkami pozyskanymi w ramach akcji „ Aviva – to dla mnie ważne” dokonano remontu i adaptacji pomieszczenia pod pracownię hydroterapii, dokonano zakupu wyposażeni do tejże pracowni ( dwie profesjonalne wanny do hydromasażu oraz wannę do masażu kończyn dolnych i kręgosłupa).

 W czasie koncertu zespół „Enej” zaskoczył wszystkich niesamowitym gestem i wielkim sercem przekazując na ręce organizatorów czek na 12 000 złotych. Lider zespołu, Piotr Sołoducha gest wyjaśnił następująco ” Impreza naprawdę jest wyjątkowa, te dzieciaki… ta młodzież, która na taki koncert przychodzi ma ogromne serca… przekazuje w stronę zespołu tyle szczerej radości. Tego, na co dzień między ludźmi się nie spotyka…” .

V koncert charytatywny i KAMIL BEDNAREK

Ze środków pozyskanych w czasie koncertu zakupiono pomoce dydaktyczne do komunikacji alternatywnej – wyposażenie ORW w Cieszynie, hyrdomasażer, pomoce dydaktyczne do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjnych, aparat EEG BIOFEEDBACK,  doposażono pracownię rehabilitacyjną w orbitrek loxon oraz doposażono Sale Doświadczania Świata w naszym oddziale DPS w Strumieniu

 VI koncert charytatywny i zespół IRA

Ze środków pozyskanych w czasie koncertu zakupiono światłowody oraz kołderki obciążeniowe, magiczny dywan wraz z pakietem edukacyjnym, doposażono salę rehabilitacyjną oraz pracownię muzykoterapii.

 

VII koncert charytatywny i zespół PECTUS

VIII koncert charytatywny i ROKSANA WĘGIEL

W programie koncertu, oprócz występu artystycznego zaproszonego zespołu, swój występ mają uczniowie ZPSWR. Widowiska prezentowane przez podopiecznych placówki pod nazwą grupy “RISPEKT” są na bardzo wysokim poziomie artystycznym i mają już rzesze swoich fanów.

Dotychczas uczniowie zaprezentowali się w następujących odsłonach:

  • „Obronić marzenia”,
  • „Zaczarowany ogród”,
  • „Czarnoksiężnik z Krainy OZ”,
  • „Ocalić Nibylandię”,
  • „Alicja w Krainie Czarów”, 
  • „Piękna i Bestia”, 
  • „Jaś i Małgosia”, 
  • „Oceanaria”

 Niezwykle barwne, pełne tańca i ciekawych rozwiązań oraz poczucia humoru spektakle są doskonałą wizytówką placówki, ale i dowodem na to, jak wiele potrafią osiągnąć uczniowie ZPSWR.

Przy okazji koncertów realizowany jest również szereg imprez towarzyszących, konkursów dla dzieci i wystawy prac wykonanych przez uczniów placówki.

 Priorytetem koncertu jest pozyskanie niezbędnych środków do zakupu specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, ale również stworzenie możliwości podopiecznym ZPSWR pełnego odbioru kultury, bezpośredniego udziału w życiu kulturalnym oraz możliwości przeżycia sukcesu z wykorzystaniem pozytywnych wzmocnień.

 Organizowane koncerty charytatywne „ Wyśpiewajmy marzenia” to ogromne przedsięwzięcia, w których uczestniczy mnóstwo osób. Organizacja ich nie byłaby możliwa, gdyby nie środki pozyskiwane od osób o sercach otwartych na potrzeby innych. Wiele firm, przede wszystkim z naszego regionu, ale nie tylko, zaufało tej inicjatywie i od lat wspiera finansowo stowarzyszenie i placówkę, aby urzeczywistnić kolejny koncert.

 Dzięki organizacji tego typu imprezy, poza pozyskanymi środkami finansowymi przeznaczonymi na potrzeby podopiecznych ZPSWR, miasto Cieszyn zyskało statut miasta przyjaznego osobom niepełnosprawnym, miasta w którym osoby takie czują się potrzebne, a ich los nie jest nikomu obojętny. O koncertach i uczniach ZPSWR bardzo szybko stało się głośno. Patronat medialny nad imprezami objęła TVS, Głos Ziemi Cieszyńskiej, portal internetowy ox.pl, Radio CCM. O wydarzeniu można usłyszeć w telewizji regionalnej, radiu, pisze o nich prasa ogólnopolska i portale internetowe. Dzięki koncertom zyskały nie tylko dzieci, ale również społeczność lokalna, a koncerty niewątpliwie przyczyniły się do większej integracji społeczności lokalnej z osobami niepełnosprawnymi.