Stowarzyszenie na Rzecz Harmonijnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży „ NASZE DZIECI” działające przy Zespole Placówek Szkolno- Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Cieszynie. Stowarzyszenie istnieje  od maja 2008 roku, jego działalność jest ukierunkowana na wpieranie  w rozwoju dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie oraz na  działalność na rzecz w/w placówki oświatowej. Stowarzyszenie zrzesza obecnie 110 członków, głównie nauczycieli, terapeutów i pracowników Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Cieszynie.

 

Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Cieszynie zajmuje się kształceniem, wychowywaniem i rehabilitacją dzieci
i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim, ze sprzężeniami i autyzmem. 

To miejsce szczególne i wyjątkowe, w którym  dziecko postrzegane jest jako niepowtarzalna całość z poszanowaniem jego potrzeb i indywidualnego tempa rozwoju. Pracownicy placówki, a zarazem członkowie Stowarzyszenia starają się wydobyć z młodego człowieka to, co jest w nim najcenniejsze, odkryć razem z nim kim jest i wskazać mu, kim może być.

AUTORKI INICJATYWY

Nasze motto: Chcemy, możemy, działamy, bo nasza praca, to przede wszystkim nasza wielka pasja, w którą wkładamy zaangażowanie i serce.

Anna Woźniak– Prezes Stowarzyszenia, nauczyciel ZPSWR

Anna Zabłocka– Członek Stowarzyszenia, nauczyciel ZPSWR

Projekt „Usprawnianie przez pluskanie” był odzwierciedleniem  naszych marzeń o specjalistycznej sali do hydroterapii. Chcemy przede wszystkim pomagać naszym dzieciom w ich drodze do osiągnięcia lepszej jakości życia, a każda forma terapii jest ważna, zwłaszcza jeżeli jest dodatkowo tak przyjemna i skuteczna jak hydroterapia. W tym właśnie celu wystartowaliśmy w programie “AVIVA to dla mnie ważne”, w którym, dzięki codziennym głosom internautów, walczyliśmy o zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenie pracowni hydroterapeutycznej. Ponadto tego typu akcje łączą społeczność, wyznaczają wspólny cel, a w przypadku niepełnosprawności przełamują stereotypy i uświadamiają potrzeby naszych dzieci , dlatego też  z tego względu konkurs był dla nas ogromnie ważny.

Znamy  potrzeby naszych podopiecznych i walczymy o to, by ich świat uczynić lepszym i bardziej przystępnym.

Podejmujemy wiele niecodziennych, ale jakże efektywnych działań i przedsięwzięć , wkładając w nie wiele serca , uwagi i zaangażowania staramy się uczynić wszystko  aby świat ,w którym przyszło żyć naszym podopiecznym był ciepły, szczęśliwy, kolorowy i bezpieczny. Doskonale wiemy , że trudności dnia codziennego łatwiej im pokonać dzięki pozornie drobnym, ale jakże wielkim sukcesom, które stają się ich udziałem w naszej placówce, która tak naprawdę jest ich drugim domem.

Sukces naszej inicjatywy wymagał sporego zaangażowania i skupienia uwagi mieszkańców Cieszyna oraz powiatu cieszyńskiego , a także znajomych, rodzin i sympatyków ZPSWR, przychylności i zaangażowania Dyrekcji placówki, nauczycieli oraz uczniów; ci ostatni niejednokrotnie wykazywali się wręcz niewiarygodną konsekwencją w działaniu na rzecz inicjatywy. 

Nieocenioną rolę odegrała również promocja  „ Usprawniania przez pluskanie” – W swoich działaniach wykorzystywaliśmy wszystkie możliwe kanały promocji. Codziennie mobilizowaliśmy internautów poprzez media społecznościowe, ale także przychylne nam media lokalne- przede wszystkim Gazetę Codzienną , która wspierała nas w popularyzacji akcji.

W Zespole Placówek Szkolno- Wychowawczo Rewalidacyjnych w Cieszynie od lat walczymy o to, aby naszym podopiecznym stworzyć nie tylko drugi dom, ale przede wszystkim zapewnić edukację i rehabilitację na jak najwyższym poziomie i w jak najbardziej atrakcyjnej formie. Placówka dysponuje pięknymi ,nietuzinkowo zaaranżowanymi i doskonale wyposażonymi pracowniami m.im Salą Doświadczania Świata, siłownią, pracownią muzykoterapii i choreoterapii, pracownią arteterapii, pracownią terapii integracji sensorycznej, centrum multimedialnym, pracownią stolarską, ogrodem do zajęć z ogrodnictwa i sadownictwa i innymi. 

Naszym marzeniem było, aby stworzyć pracownię hydroterapii , gdyż hydroterapia jest bardzo przyjemną, ale i  niezmiernie efektywną formą terapii. Postawiliśmy więc na „ Usprawnianie przez pluskanie”.

Tak postępowały prace:
Najpierw musieliśmy dokonać adaptacji pomieszczenia przeznaczonego na pracownię hydroterapeutyczną. Pomieszczenie  było w stanie surowym, wymagało tynkowania, postawienia ścianek działowych, kafelkowania, wykonania instalacji elektrycznej i wodno- kanalizacyjnej, montażu armatury, drzwi i oświetlenia. Mówiąc krótko- zaczynaliśmy od podstaw. W trakcie trwania prac remontowo- adaptacyjnych wybieraliśmy sprzęt hydroterapeutyczny. Dokonaliśmy zakupu dwóch specjalistycznych wanien do hydromasażu oraz wirówki do masażu kończyn dolnych i kręgosłupa na łączną kwotę 56 674,00 zł. Koszty otwarcia sali do hydroterapii do łącznie prawie 120 tysięcy złotych. Koszty remontu i adaptacji pomieszczenia to kwota rzędu 60 tysięcy złotych, które to środki otrzymaliśmy od Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Po przebrnięciu przez prace remontowo- adaptacyjne, dokonaliśmy montażu wanien, a po uroczystym otwarciu, które swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władz Powiatu Cieszyńskiego, władz miejskich , Magdalena Wrzesińska- reprezentująca Fundację AVIVA oraz  Janek Mela rozpoczęliśmy WIELKIE PLUSKANIE.

Przez ponad miesiąc trwania konkursu na dofinansowanie sali do hydroterapii w ZPSWR zagłosowało ponad 23 tysiące internautów. To wspaniały wynik, dzięki któremu udało się zakwalifikować do finałowej 20-tki inicjatyw szczegółowo analizowanych następnie przez komisję konkursową. Ta zdecydowała o przyznaniu nam najwyższego grantu w wysokości 29 tys. zł, co jest dla nas wielkim sukcesem i powodem do dumy.

Pełni radości już wyznaczamy sobie nowe cele i zadania, ponieważ można robić bardzo dużo , ale zawsze jeszcze wiele pozostaje do zrobienia.