Listopadowe zmagania matematyczne programu mPotęga w ZPSWR w Cieszynie w ramach projektu „Matematyka jest cool” 2020/2021

Listopadowe zmagania matematyczne programu mPotęga w ZPSWR w Cieszynie w ramach projektu „Matematyka jest cool” 2020/2021

Matematyka w kuchni

Tym razem na spotkanie z matematyką udaliśmy się do kuchni,  gdzie uczniowie samodzielnie odliczali i odmierzali składniki na matematyczne wypieki. Dowiedzieli się ile łyżka, łyżeczka i szklanka ma gram i ml, ważyli i przeliczali jednostki wagowe, określali części ułamkowe i dziesiętne. Okazało się, że Matematyka w kuchni jest nam potrzebna bardziej niż myślimy.

Matematyka w geografii

Innym razem okazało się, że  matematyka jest pomocna przy szukaniu skarbu, bo bez znajomości układu współrzędnych trudno coś zlokalizować. Na zajęciach uczniowie m.in. „poznali” Kartezjusza,  obserwowali zachodzące zmiany z podanym kryterium, rozróżniali kierunki i położenie klocków w przestrzeni o podanych współrzędnych odkodowując w ten sposób ukryty obrazek.

Matematyka w życiu codziennym, sztuce i architekturze

Na kolejnych warsztatach szukaliśmy matematyki w życiu codziennym, w sztuce i architekturze. Uczniowie znaleźli wiele przedmiotów występujących w naszym otoczeniu mających kształt brył i składających się z różnych figur geometrycznych. Tworzyli siatki brył, sklejali, mierzyli krawędzie i obliczali pola figur i objętość brył.

Matematyka w lustrze

Na kolejnych warsztatach szukaliśmy matematyki w lustrze, bo symetria to ważne pojęcie matematyczne. Tworzyliśmy obrazki w lustrzanym odbiciu i symetryczne wykorzystując zakupione klocki. Poza tym tworzyliśmy z powtarzających się elementów symetryczne gwiazdy, które ozdobiły naszą sale lekcyjną .